16. maj 2022 TEKNIQ Arbejdsgivernes bestyrelse på plads Det årlige valg til TEKNIQ Arbejdsgivernes bestyrelse er nu afsluttet.
12. maj 2022 Tavler i smarte hjem Hvilke standarder kan man følge, når det gælder elektronik, der bruges til smart styring af installationerne?
11. maj 2022 Gasforretning får nyt liv med varm luft 58-årige Jesper Lynæs har levet et fagligt liv med gas- og oliefyr, men de nye energipolitiske vinde kræver nye veje. Af samme grund er han i gang med at dreje sin virksomhed over på service af varmepumper, hvilket kan vise sig at give pote på bundlinjen.
11. maj 2022 Her finder du flest gas- og oliefyr Energistyrelsen har undersøgt omfanget af gas- og oliefyr i kommunale og regionale bygninger. Som installatør får du derfor et fingerpeg om, hvad potentialet for konverteringer er i netop dit lokalområde.
11. maj 2022 Prisstigninger fører til aflyste byggerier Godt halvdelen af bygherrerne i Danmark forventer at aflyse byggeprojekter i resten af 2022 på grund af prisstigninger i byggeriet, viser en ny undersøgelse foretaget blandt Bygherreforeningens medlemmer.
Spørgeboks 11. maj 2022 Hvordan ansætter vi en ungarbejder? Vi vil gerne ansætte en arbejdsdreng under 18 år, men vi kan hverken finde den rigtige ansættelseskontrakt eller finde ud af, hvilke vilkår arbejdsdrengen skal have. Hvad gør vi?
09. maj 2022 Er din lærling rollemodel? Nu har din lærling mulighed for at blive rollemodel og fortælle folkeskoleelever om hverdagen på erhvervsskole og i praktik.
09. maj 2022 Gorm Knudsen formand for ny sektion Gorm Knudsen, der ejer Gorms Køleservice i Greve Strand, bliver formand for en ny sektion med fokus på industrikøl- og varme under TEKNIQ Arbejdsgiverne.
09. maj 2022 Sikker installation af varmepumper Video: Steen Søgaard fra Sikkerhedsstyrelsen gennemgår installationen af en luft-vand varmepumpe og forklarer kravene til sikkerhedsafbryder, RCD og SPD.
09. maj 2022 Småfejl giver misvisende fejlprocenter Kun en tredjedel af alle varslingsanlæg er fejlfrie, viser statistikken fra DBI. Men det er et skævt billede, lyder det fra installatør og TEKNIQ Arbejdsgiverne, der efterlyser bedre information til bygningsejerne om ansvaret.
06. maj 2022 Wicotec vinder udbud på 550 mio. kr. Wicotec Kirkebjerg skal stå for teknikentreprisen på det nye Mary Elisabeths Hospital i København.
06. maj 2022 Virksomhederne skal have adgang til grøn data Bedre brug af data fra elbiler er blandt 61 initiativer i regeringens nye digitaliseringsstrategi, der ikke mindst skal komme erhvervslivet til gode.
02. maj 2022 Krav til test af RCD'er Der har været meget debat om, hvor mange målinger der skal til, når man tester RCD’er. Steen Søgaard fra SIK gennemgår tjeklisten og viser den korrekte metode.
02. maj 2022 55 millioner til ekstra til SMV'er Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse poster nu 55 millioner kroner ekstra i det virksomhedsprogram, som yder udviklingsstøtte til små- og mellemstore virksomheder. Indtil videre har omkring 4.000 søgt.
02. maj 2022 Husk fristen for håndværkerfradraget Kunden skal have betalt sin faktura senest den 31. maj for at få fradrag.
02. maj 2022 Materialepriser på rekordniveau Krig og corona skaber rekordhøje materialepriser, som i stigende grad udfordrer branchen. TEKNIQ Arbejdsgiverne opfordrer til, at medlemmerne giver tilbud og kontrakter ekstra opmærksomhed.
02. maj 2022 Christian og Lennart er landets dygtigste lærlinge Elektriker-lærling fra El og Teknik i Næstved og vvs-lærling fra Vestjysk Smede i Bøvlingbjerg vandt i weekenden DM i Skills i deres fag.
02. maj 2022 Mere end 10.000 tilskud samler støv Varmepumpeprojekterne står i kø, men alligevel er cirka 10.000 tilsagn via Bygningspuljen ikke udnyttet endnu.