Green Power Denmark vil ensarte kravene til elkvalitet i distributionsnettet. TEKNIQ opfordrer relevante virksomheder til at deltage i aktørmødet 19. juni og give input.
Green Power Denmark er i fuld gang med at udarbejde nye principper for elkvalitet i mellem- og højspændingsnettet, og det kan få betydning for både projektering, dokumentation, idriftsættelse og drift af tekniske anlæg.
Derfor bør virksomheder, der arbejder med større elinstallationer, produktion, forbrug eller energilagring, deltage i Green Power Denmarks online aktørmøde den 19. juni og orientere sig i de kommende krav.
TEKNIQs medlemsvirksomheder har tidligere oplevet, at netselskabernes forskellige krav har gjort sagsbehandlingen uensartet, ligesom sagsbehandlingstiden også har varieret. Det er de forskellige, som Green Power Denmark nu forsøger at ensarte.
– De nye principper kan få praktisk betydning for mange af vores medlemmer, fordi elkvalitet i stigende grad bliver en vigtig del af både projektering, nettilslutning og drift. Derfor er det vigtigt, at virksomhederne får mulighed for at give input, så kravene bliver tydelige, proportionale og anvendelige i den virkelige verden, siger Asser Tønnesen, klima- og energipolitisk konsulent i TEKNIQ.
Nye krav får betydning for mange virksomheder
Formålet med den nye vejledning er at skabe en mere ensartet praksis for, hvordan netselskaber fastsætter grænseværdier for elkvalitet. Det skal blandt andet give kunder og leverandører klarere rammer, før der indgås en nettilslutningsaftale.
For TEKNIQs medlemmer er emnet relevant, fordi kravene ikke kun rammer klassiske produktionsanlæg. De kan også få betydning for forbrugsanlæg, batterianlæg, samplacering, egenproduktion, neddroslede anlæg og anlæg med begrænset netadgang.
Særligt virksomheder, der projekterer eller installerer anlæg med solceller, BESS, varmepumper, elkedler, ladeløsninger, procesanlæg eller automation i større installationer, bør være opmærksomme. Kravene skal som udgangspunkt overholdes i nettilslutningspunktet, og anlægsejer skal kunne verificere, at grænseværdierne er overholdt.
Vejledningen omfatter blandt andet elkvalitetsparametre som flicker, hurtige spændingsændringer, harmoniske og interharmoniske overtoner, forstyrrelser i intervallet 2-9 kHz og DC-indhold. Det betyder i praksis, at dokumentationskrav og teknisk afklaring kan få større vægt tidligt i projektforløbet. For nogle installationer kan der blive tale om flere sæt grænseværdier, afhængigt af om anlægget både har forbrug, produktion, energilagring eller begrænset netadgang.
Green Power Denmark ønsker input til vejledningen, inden principperne implementeres. På aktørmødet bliver der mulighed for at stille spørgsmål og komme med bemærkninger, kommentarer og forslag til ændringer.
TEKNIQ opfordrer relevante medlemsvirksomheder til at deltage, så branchens erfaringer fra konkrete projekter kommer med i arbejdet. Det gælder ikke mindst virksomheder, der oplever udfordringer med nettilslutning, samplacering eller dokumentation af elkvalitet.
Mødet afholdes online 19. juni kl. 10-12. Du kan læse mere om mødet og tilmelde dig her.