Mange medarbejdere i det tekniske erhvervsliv er afhængige af bilen i hverdagen – både til arbejde og i fritiden. Samtidig har svingende og fortsat høje brændstofpriser gjort transport til en mærkbar udgift i privatøkonomien.
Med den nye personaleaftale med Q8 kan ansatte i TEKNIQs medlemsvirksomheder nu spare penge ved tanken som en konkret og direkte medarbejderfordel.
Aftalen giver en rabat på 2 kr. pr. liter på både benzin og diesel og gælder på Q8, F24, Shell og Shell Express-stationer i hele landet. Derudover får man 30 procent rabat på bilvask på Q8 og Shell-stationer. Aftalen er gældende fra 1. maj 2026.
Ordningen fungerer via et Q8 Firmakort Plus, som den enkelte medarbejder bestiller selv. Kortet er en aftale direkte mellem medarbejderen og Q8 Danmark A/S, og det er medarbejderen, der faktureres. Virksomheden har dermed ingen administration forbundet med ordningen.
– Vi arbejder løbende på at skabe konkrete fordele for vores medlemsvirksomheder og deres medarbejdere. Med Q8-aftalen får de ansatte en mærkbar besparelse på noget så hverdagsnært som tankning og bilvask. Det er en håndgribelig fordel, som kan mærkes direkte i privatøkonomien, og som samtidig gør det mere attraktivt at være ansat i en TEKNIQ-virksomhed, siger Andreas Schelbeck, underdirektør i TEKNIQ.
Brændstofrabatten er baseret på Q8's listepriser. Ved priskrig faktureres standerprisen, hvis den er lavere end listeprisen minus kortrabatten. Rabatten kan ikke kombineres med andre rabatter.
Kortet kan også bruges på over 700 OKQ8-stationer i Sverige, hvilket er en fordel for medarbejdere, der kører over Øresund.
Medarbejdere, der ønsker at bestille kortet, kan finde bestillingslinket her.
Den nye personaleaftale bygger ovenpå den eksisterende samarbejdsaftale mellem TEKNIQ og Q8, hvor medlemsvirksomhederne kan få rabat på benzin, diesel og elopladning. Læs mere om virksomhedsaftalen her.